85 743-74-65

Czyszczenie Klimatyzacji

CZYSZCZENIE KLIMATYZACJI

Odkażanie i konserwacja klimatyzacjiczyszczenie-klimatyzacji-domowej

Klimatyzatory, podobnie jak wiele innych maszyn, urządzeń czy innych nowoczesnych instalacji technologicznych, w razie awarii lub uszkodzenia mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia. Mogą narazić właściciela czy inwestora na straty w wyniku zniszczenia lub braku obsługi technicznej. Z tego względu większość urządzeń technicznych podlegać powinna okresowym przeglądom serwisowym, mającym na celu zapewnienie możliwie najlepsze ich działanie oraz wydłużyć ich żywotność.

Oznaką natychmiastowej konieczności dokonania przeglądu klimatyzatora jest wydobywająca się z niego nieprzyjemna woń. W takim przypadku mamy do czynienia z pleśnią i bakteriami, co stanowi zagrożenie dla osób przebywających w pomieszczeniu. Najczęściej spotykanymi bakteriami są: Legionella pneumophila, Gronkowiec złocisty, Pałeczka ropy błękitnej, Pałeczka okrężnicy oraz Paciorkowiec kałowy. Często pojawiają się także grzyby: Kropidlak czarny oraz Candida Albicans. W Polsce odnotowano już śmiertelne przypadki zakażenia tymi bakteriami. Dlatego regularne przeglądy i serwis urządzeń klimatyzacyjnych jest tak ważny.

Kompleksowej obsłudze konserwacyjnej podlegać powinny wymienniki ciepła, przez które przepływa powietrze razem z pyłem,  kurzem oraz wszystkim co się w nim znajduje. W pierwszej kolejności wszystko trafia na filtr powietrza. Z reguły jest to filtr elektrostatyczny wielokrotnego użycia, powleczony cienką plastikową siateczką. Należy go myć pod bieżącą wodą z mydłem a następnie spłukać środkiem bakteriobójczym. W nowszych urządzeniach można spotkać także filtr plazmowy. Ponadto w wielu urządzeniach stosowane są filtry jednorazowe, które należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.

filtr-powietrza

Miejscem najbardziej sprzyjającym rozwojowi bakterii, grzybów i wirusów jest – umieszczona pod wymiennikiem – taca skroplin. Stała wilgoć oraz wysoka temperatura to idealne warunki dla rozwoju wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Dlatego też, wymiennik jak i taca skroplin musi zostać bardzo dokładnie wymyta środkiem grzybobójczym. Preparat chemiczny natychmiast niszczy pleśń, wirusy oraz grzyby. Całość spływa z góry wymiennika poprzez lamele i dociera do tacy skroplin a następnie spływa przez rurkę odprowadzającą skropliny – po drodze dokładnie dezynfekując i wypłukując bakterie. W pomieszczeniach narażonych na większe zapylenie powietrza lub dużą wilgoć, jak np. kuchnie, kwiaciarnie, pomieszczenia fax copy itp. samo spłukanie wymiennika i tacy nie wystarczy, może w nich bowiem zalegać szlam i muł, tworzący się z połączenia wilgoci i kurzu.W takiej sytuacji trzeba wymontować tacę i wszystko dokładnie wymyć i wypłukać gorącą wodą a następnie spłukać preparatem grzybobójczym.

 

tacka-ociekowa-czyszczenie-klimatyzatora

Innym miejscem w którym również mogą rozwijać się bakterie jest wentylator nadmuchowy parownika. Nie jest jednak normą, spotkać można urządzenia, których wentylatory po kilkunastu latach działania są czyste i nie wymagają czyszczenia. Zdarza się też tak, że użytkownik zgłasza awarię klimatyzatora, który przestaje chodzić. Okazuje się, że wentylator nadmuchowy jest tak zapchany, że konieczne staje się rozebranie urządzenia i wyjęcie wentylatora w celu dokładnego wyczyszczenia.

wentylator-nadmuchowy-czyszczenie2

wentylator-nadmuchowy-czyszczenie

Przy okresowych przeglądach i czyszczeniu nie można zapomnieć także o skraplaczu. W tym przypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę na chłodnicę. Wentylator, ochładzając przepływający czynnik chłodniczy przez chłodnicę zasysa powietrze. Nie jest ono w żaden sposób filtrowane a co gorsza – wraz z powietrzem do chłodnicy dostają się pyłki, kurz, liście, piasek oraz wszystko to co znajduje się w otoczeniu skraplacza. Najgorsze warunki pracy dla skraplacza występują w przypadku montażu na dole budynku, pod balkonami, przy drzewach. Preparaty chemiczne czyszcząco-myjące, przeznaczone do skraplaczy nie muszą zawierać w składzie środków dezynfekujących, zawierają natomiast środki na bazie zasad czy kwasów. Po spryskaniu chłodnicy, po paru minutach obserwować możemy tworzącą się pianę, która rozpuszcza i eliminuje istniejące zanieczyszczenia. Pianę spłukujemy następnie bieżąca wodą pod ciśnieniem. Ze względu na agresywność środków chemicznych przeznaczonych do skraplaczy zalecane jest używanie okularów ochronnych oraz jednorazowych gumowych rękawic.

skraplacz

skraplacz2

 

Dopiero po dokładnym wyczyszczeniu urządzenia, można przystąpić do sprawdzenia parametrów chłodniczych – pomiaru temperatur nadmuchowych, pomiaru poboru energii, a w razie wystąpienia nieprawidłowych odczytów, sprawdzenia ciśnienia pracy. Tej czynności nie zaleca się wykonywać przy każdym przeglądzie, ponieważ po kilku czy kilkunastu próbach zaworek serwisowy może ulec uszkodzeniu, w efekcie czego może nastąpić rozszczelnienie układu chłodniczego.

 

Preparaty chemiczne

Specjalistyczne sklepy chemiczne oferują do nabycia różnego rodzaju preparaty do wykonywania usług serwisowych przy przeglądach urządzeń klimatyzacyjnych. Istnieje spora gama środków o działaniu czyszczącym, dezynfekującym, odtłuszczającym, bakteriobójczym, pleśniobójczym, grzybobójczym, środków odświeżających powietrze czy rozpuszczających osady kamienia. Niektóre z nich po użyciu wymagają spłukania wodą, podczas gdy inne umożliwiają uruchomienie klimatyzatora już po kilku minutach, bez spłukiwania. Preparaty dostępne są w różnych opakowaniach, od 1-litrowych, gotowych do użycia środków aż po koncentraty w butlach od 5 do 20 a nawet więcej litrów pojemności.
Wszystkie preparaty chemiczne muszą posiadać atest PZH. Informuje on konsumentów, że produkt został przez ekspertów PZH oceniony pod kątem składu chemicznego i nie posiada negatywnego oddziaływania na zdrowie użytkowników. A bezpieczeństwo produktu jest dla konsumentów sprawą kluczową.
Wszyscy wiemy jak przydatnym urządzeniem staje się klimatyzacja w upalne dni. Aby jednak móc cieszyć się przyjemnym i zdrowym chłodem należy zdać sobie sprawę z tego, że – tak jak my wymagamy od klimatyzatora sprawnego i efektywnego działania – tak klimatyzator wymaga od nas opieki serwisowej. Wykonanie przeglądu zajmuje przeciętnie około 45 minut. Koszt jednorazowego przeglądu – zależnie od modelu i wielkości klimatyzatora – mieści się natomiast w przedziale 150-300 zł. Czy to tak duża kwota jeśli chodzi o nasze zdrowie?

 

Wybór klimatyzacji

>
wybor-klimatyzacji

Montaż klimatyzacji

>
montaz-klimatyzacji

FAQ

>
Infolinia
85 743-74-65
Jeżeli mają Państwo komentarze, uwagi lub pytania, zapraszamy do skorzystania z naszej infolinii
Kontakt

KLIMART s.c.
ul. Warsztatowa 1D
15-637 Białystok

www.klimart.com.pl

Tel.: (85) 743-74-65
Fax: (85) 743-28-27

klimart@klimart.com.pl

Numery wewnętrzne:
Dział Handlowy - 1, 4
Serwis - 2
Księgowość - 3