85 743-74-65

FAQ

Czynności serwisowe przy przeglądzie klimatyzatora

Czynności serwisowe przy przeglądzie klimatyzatorapunktor

 • sprawdzenie instalacji elektrycznej,
 • sprawdzenie łożysk wentylatorów,
 • czyszczenie filtrów ( dezynfekcja/odgrzybianie ),
 • czyszczenie parownika jednostki wewnętrznej ( dezynfekcja/odgrzybianie ),
 • czyszczenie skraplacza jednostki zewnętrznej sprężonym powietrzem,
 • sprawdzenie drożności i ewentualne usunięcie zanieczyszczeń z tacki skroplin i układu odwadniającego,
 • usunięcie wszelkich usterek wykrytych podczas przeglądu w trakcie jego trwania nie wymagających oczekiwania na części zamienne,
 • sprawdzenie ciśnień roboczych czynnika chłodniczego,
 • sprawdzenie pracy agregatu,
 • wykrycie ewentualnych nieszczelności na instalacji chłodniczej,
 • testowanie prawidłowości działania urządzenia.

Co się stanie jeżeli nie wykonamy przeglądu serwisowego?

Co się stanie jeżeli nie wykonamy przeglądu serwisowego?serwis-klimatyzacji

Przegląd serwisowy ma zapewnić bezawaryjną pracę. Brak takich działań może prowadzić do złego stanu technicznego urządzenia, spadku wydajności, a w najgorszym przypadku awarii i wyłączeniu z eksploatacji na dłuższy czas.
W celu utrzymania gwarancji, producenci klimatyzacji wymagają, aby przeglądy serwisowe był wykonywany dwa razy w roku. W przypadku braku wykonania takich przeglądów, gwarancja może zostać cofnięta.

Kto powinien wykonywać przegląd?

Kto powinien wykonywać przegląd?wentylator-nadmuchowy-czyszczenie

Przegląd powinien wykonywać każdy, nie zależnie od tego czy urządzenie jest na gwarancji bądź nie. Musimy sobie uświadomić, że brudna klimatyzacja jest skupiskiem wielu bakterii, grzybów i roztoczy. Należy ją czyścić i dezynfekować w celu wyeliminowania przyczyn wielu chorób alergicznych i przewodu oddechowego. Czysta klimatyzacja to nasz komfort psychiczny i dobre samopoczucie w gorące letnie dni.

Jestem w trakcie budowy nowego domu

Przygotuj swój dom czy mieszkanie na etapie budowy

Dość dużym utrudnieniem przy montażu klimatyzacji typu split jest fakt, że jednostkę wewnętrzną trzeba połączyć z zewnętrzną rurami miedzianymi, kablami elektrycznymi i  jeszcze odprowadzić skropliny. Jeżeli mamy wykończone mieszkanie czy dom to może być problem.

Koryta instalacyjne nie są wybitnie piękne

Standardowym rozwiązaniem jest umieszczanie rur chłodniczych, przewodów elektrycznych i rurek PCV w plastikowe, białe koryta instalacyjne. Mimo, że producenci starają się jak mogą, mamy systemy z naprawdę przemyślnymi kształtkami i maskownicami, a i nasi monterzy potrafią koryta estetycznie układać to jednak jest to kawał plastiku na ścianie, często ciągnącego się parę metrów. Oczywiście podczas naszej pierwszej wizyty na obiekcie staramy się wymyślić taki sposób montażu, żeby jak najmniej ingerował w estetykę pomieszczenia, ale bardzo często nie zupełnie możliwości, żeby obyć się bez ciągnięcia listew maskujących (a właściwie bez koryt są możliwe tylko montaże „przez ścianę” kiedy jednostka wewnętrzna wisi zaraz po drugiej stronie agregatu). Bardzo często też zdarza się, że jednostka zewnętrzna musi znajdować się daleko od wewnętrznych (np. żeby nie szpeciła elewacji) wtedy problem robi się jeszcze trudniejszy do estetycznego rozwiązania.

Co proponujemy ?

Jeżeli pomieszczenia, w których planujecie Państwo klimatyzację są już wykończone i nie przewidziany jest remont to cóż, postaramy się znaleźć rozwiązanie jak najbardziej optymalne. Ale, jeżeli jesteście Państwo na etapie budowy czy wykańczania, to mamy pełne pole do popisu. I tu proponujemy się zawsze zastanowić wcześniej. „Może chcę klimę w domu, może nie chcę, zobaczymy, jeżeli okaże się, że w nowym domu czy mieszkaniu będę miał gorąco to wtedy się zdecyduje.” Błąd. Jeżeli nie jesteście Państwo przekonani, pozwólcie nam rozłożyć tylko samą instalację. Poprowadzimy ją w posadzce, wykujemy bruzdy w ścianach, schowamy nad sufity kartongipsowe, przewidzimy miejsce na agregat tak żeby nie irytował i nie szpecił elewacji. W skali całej inwestycji budowlanej koszt rozłożenia instalacji klimatyzacyjnej jest znikomy, a nie ograniczacie sobie Państwo możliwości zainstalowania urządzeń później. W krajach, gdzie klimatyzacja jest powszechna, jest to procedura standardowa, praktycznie każde mieszkanie czy dom na etapie budowania ma przewidziane takie instalacje.

Wnioski

Tak wygląda urządzenie (i ściana), gdzie instalację rozłożyliśmy przed wykończeniem:

daj-nam-rozlozyc-instalacje-klimatyzacji

daj-nam-rozlozyc-instalacje-klimatyzacji-2

A tak, kiedy musieliśmy rozłożyć koryta maskujące:

daj-nam-rozlozyc-instalacje-klimatyzacji-3

daj-nam-rozlozyc-instalacje-klimatyzacji-4

daj-nam-rozlozyc-instalacje-klimatyzacji-5

Czy mogę samodzielnie zamontować klimatyzator?

Czy mogę samodzielnie zamontować klimatyzator?

Sugerujemy, by montażu dokonywała firma instalacyjna

„Czy mogę samodzielnie zamontować klimatyzator?” – często otrzymujemy takie pytania od naszych klientów.

Zdecydowanie sugerujemy, aby ze względu na bezpieczeństwo i nieuszkodzenie urządzenia klimatyzacyjnego montaż odbywał się przez firmę instalacyjną posiadającą certyfikaty oraz wykwalifikowany personel dokonujący montażu.

 

 

 

Jakie korzyści będę miał montując klimatyzację?

Jakie korzyści będę miał montując klimatyzację?

Pierwszą zaletą jest fakt, iż po zamontowaniu klimatyzacji w biurze czy też w domu, będziemy mogli sterować parametrami powietrza w danym pomieszczeniu według potrzeb użytkowników znajdujących się w tym pomieszczeniu. Ważnym podkreślenia elementem jest to, że parametry powietrza w pomieszczeniu będą stałe oraz nie będą zależne od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

Dla pomieszczeń, w których zamontowano klimatyzację do chłodzenia elementów technologicznych na przykład: serwerownie, laboratoria, maszyny budowlane, zachowane zostaną optymalne parametry powietrza, wymagane przez producenta danego urządzenia.

Ponad to właściwie eksploatowana klimatyzacja eliminuje drobnoustroje, bakterie i grzyby, kurz, pyłki i inne zanieczyszczenia.

W jaki sposób użytkować klimatyzator?

W jaki sposób użytkować klimatyzator?

Wielu klientów tuż po zakupie pyta: w jaki sposób użytkować klimatyzator?

Każde urządzenie klimatyzacyjne posiada instrukcję obsługi dla użytkowników, gdzie opisane jest jak w sposób prawidłowy korzystać z klimatyzatora aby urządzenie pracowało długo i bezawaryjnie. Kluczowym elementem jest serwis czyli: czyszczenie jednostki wewnętrznej oraz jednostki zewnętrznej, czyszczeniu filtrów bądź ich wymianie, sprawdzaniu szczelności, uzupełnianiu czynnika chłodniczego w układzie. Aby nie utracić gwarancji na urządzenie lub nie spowodować uszkodzenia urządzenia należy skontaktować się z wyspecjalizowanym serwisem klimatyzacji.

Jak dobrać odpowiednią moc chłodniczą klimatyzatora?

nascienne

Zwróć się do firmy instalacyjnej z prośbą o dobór mocy chłodniczej urządzenia 

Decydując się na zakup i montaż urządzenia klimatyzacyjnego, należy dobrać jeden z ważniejszych jego parametrów – moc chłodniczą klimatyzatora. Jest to parametr niezmiernie ważny, moc chłodniczą można porównać do żarówki w pomieszczeniu. Jeżeli dobierzemy za małą żarówkę do dużego pomieszczenia to po jej zapaleniu w pomieszczeniu nie będzie odpowiednio jasno, natomiast jeżeli do małego pomieszczenia dobierzemy za dużą żarówkę to, w takim pomieszczeniu będzie za jasno i także nie będziemy się czuć komfortowo. Podobna sytuacja jest w przypadku mocy chłodniczej, którą dobiera się w zależności od kubatury pomieszczenia oraz warunków w nim panujących.

Zbyt duża moc chłodnicza naraża na niepotrzebne straty materialne już przy zakupie urządzenia, oraz później w trakcie jego eksploatacji. Natomiast zbyt mała moc urządzenia prowadzi do przegrzewania się sprężarki, co w konsekwencji prowadzi do jej zniszczenia.

Aby w przyszłości uniknąć problemów z tym związanych, to najlepiej jest zwrócić się do firmy montującej klimatyzację z prośbą o dobór mocy chłodniczej klimatyzatora. Bardzo ważną kwestią, jest fakt, iż mocy chłodniczej klimatyzatora, ceny montażu, nie określa się „przez telefon”. Niezbędna jest wizja lokalna celem określenia kubatury pomieszczenia, jego nasłonecznienia, możliwości odprowadzenia skroplin, posadowienia jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej.

Zapytania można dokonać wysyłając e-mailem wymienione poniżej dane. W oparciu o dane firma instalacyjna wykona ofertę, która pozwoli klientowi na zapoznanie się z kosztami inwestycji.

Przy doborze klimatyzatora należy wziąć pod uwagę:
– kubaturę pomieszczenia (dł. x szer. x wys.),
– charakter pomieszczenia (biuro, sypialnia, serwerownia),
– ilość osób stale przebywających w pomieszczeniu,
– ilość okien w pomieszczeniu i ich lokalizacji (zachód, wschód, północ, południe),
– lokalizacja pomieszczenia (I piętro, II piętro, ostatnie piętro).

Gdzie kupić klimatyzator?

klimart

Najlepszą opcją jest zakup w firmie instalacyjnej

Klienci decydując się na zakup klimatyzatora często zastanawiają się nad tym, gdzie kupić klimatyzator? Urządzenie klimatyzacyjne, to zakup zazwyczaj na kilkanaście lat, zatem każdy z nas chce dobrze wydać pieniądze na kupno klimatyzatora.

Zakup w internecie lub hipermarkecie urządzenia, które powinno nam służyć wiele lat, niesie za sobą spore ryzyko, z powodu trudnej w przyszłości dostępności części zamiennych do urządzenia, a także problem z ewentualnym serwisem. Należy zdać sobie sprawę, z tego, że to na sprzedawcy spoczywa obowiązek serwisu gwarancyjnego urządzeń klimatyzacyjnych, dlatego też zdecydowanie polecamy zakup klimatyzatora w firmie instalacyjnej, która dokona także jego prawidłowego montażu u klienta.

Jak często należy serwisować klimatyzację?

Jak często należy serwisować klimatyzację?

Jak często należy serwisować klimatyzację?

Klimatyzator tak jak każde inne urządzenie mechaniczne powinno być serwisowane, by służyło przez długi okres czasu. Do uzyskania tego efektu niezbędne jest okresowe serwisowanie urządzenia klimatyzacyjnego.

Zatem, jak często należy serwisować klimatyzację? Serwis należy przeprowadzać dwa razy w roku w porze jesienno – zimowej oraz zimowo – wiosennej.

Użytkowniku, możesz także sam częściowo zadbać o swój klimatyzator! Regularnie czyszcząc filtr powietrza (znajdujący się w jednostce wewnętrznej klimatyzatora – czytaj w instrukcji obsługi), poprawiasz jakość powietrza w pomieszczeniu.

Należy jednak pamiętać, że samo wyczyszczenie filtru nie zastępuje pełnego serwisu urządzenia klimatyzacyjnego.

Czy warto kupić klimatyzator przenośny?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy porównać klimatyzator przenośny, z urządzeniami klimatyzacyjnymi, które posiadamy w ofercie.

Po pierwsze klimatyzator przenośny to urządzenie zawierające w jednej obudowie jednostkę wewnętrzną i jednostkę zewnętrzną. Na pierwszy rzut oka wygląda to w porządku, ponieważ nie trzeba takiego urządzenia w specjalny sposób montować, wzywać ekipy montażowej. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej takiemu urządzeniu (dane techniczne) to można zauważyć pierwszą wadę. Otóż umieszczenie obu jednostek w jednej obudowie powoduje hałas około 60 dB(A). Czy to głośno? Zdecydowanie tak, ponieważ będąc w pracy nie pozwoli nam się skupić, bądź odpoczywając w domu nie pozwoli się zrelaksować. W tradycyjnych urządzeniach to co najgłośniejsze – czyli sprężarka znajduje się w jednostce zewnętrznej, która znajduje się na zewnątrz budynku. Natomiast jednostka wewnętrzna znajdująca się wewnątrz pomieszczenia generuje hałas wielkości nawet do 19 dB(A). Czyli mniej więcej tyle ile szept jednej osoby.

Kolejną wadą urządzeń stacjonarnych jest problem z usuwaniem ciepłego powietrza na zewnątrz. Odbywa się do za pomocą rury, którą łączy się z wentylacją mechaniczną budynku. W przypadku braku takiej możliwości najczęściej otwierane jest okno pomieszczenia i rura wystawiana jest na zewnątrz. Takie praktyki są podwójnie niekorzystne, ponieważ po pierwsze wtłaczamy do pomieszczenia ciepłe powietrze, a po drugie do pomieszczenia dostaje się hałas.

Następną wadą jest problem odprowadzania skroplin. Najczęściej w takich urządzeniach znajduje się naczynie, które po napełnieniu, trzeba opróżnić. W upalne dni może to być kilka – kilkanaście litrów wody. Może to być uciążliwe, tym bardziej jeżeli zapomnimy opróżnić zbiorniczek z wodą.

Wybierając klimatyzator przenośny należy się zastanowić nad naszym komfortem – albo pracujemy my, albo pracuje klimatyzator przenośny..

 

 

Jak działa klimatyzacja?

jednostka-wewnetrzna-daikin-emura2

Jednostka wewnętrzna, jednostka zewnętrzna oraz sterownik (pilot)


Jak działa klimatyzacja? To bardzo często zadawane pytanie przez naszych klientów.

Klimatyzator to urządzenie korzystające z właściwości termodynamicznych cieczy oraz gazów. Odbywa się ono w następujący sposób: czynnik chłodzący (najczęściej jest to freon) w postaci cieczy dostaje się do parownika (część klimatyzatora znajdująca się w jednostce wewnętrznej), gdzie następuje gwałtowne parowanie czynnika, schładzając parownik. Wentylator powoduje wymuszony obieg powietrza, które schłodzone obniża temperaturę w pomieszczeniu. Czynnik chłodzący w postaci gazu jest odprowadzany do sprężarki (znajduje się w jednostce zewnętrznej), a następnie do skraplacza, gdzie następuje skroplenie. Czynnik chłodzący, który jest skroplony przekazywany jest do jednostki wewnętrznej, gdzie następuje proces jego rozprężania.

Klimatyzacja składa się z dwóch urządzeń: jednostki wewnętrznej – znajduje się parownik, jednostka zewnętrzna – znajduje się skraplacz. Zarówno jednostka wewnętrzna jak i zewnętrzna są połączone dwiema rurami (doprowadzająca skroplony czynnik z jednostki zewnętrznej i odprowadzająca rozprężony gaz z jednostki wewnętrznej. Obie jednostki muszą być skomunikowane, aby możliwe było sterowanie urządzeniem klimatyzacyjnym i służy do tego przewód elektryczny. Obniżenie temperatury powietrza w parowniku powoduje skroplenie pary wodnej znajdującej się w powietrzu, która spływa do tacy umieszczonej w jednostce wewnętrznej, skąd jest odprowadzana przewodem na zewnątrz.

Co to jest klimatyzacja?

Co to jest klimatyzacja? - Jednostka wewnętrzna klimatyzatora

Jednostka wewnętrzna klimatyzatora

Klimatyzacja to proces, w którym powietrze znajdujące się w pomieszczeniu poddawane jest obróbce. Obróbka ta polega na przeprowadzeniu zabiegów technicznych, które mają zapewnić określone, odpowiednie parametry powietrza. Tymi parametrami są: temperatura, wilgotność, zanieczyszczenia pyłkami, kurzem. Żądane parametry powietrza zapewnia się ze względów higienicznych i dla zapewnienia dobrego samopoczucia wszystkich użytkowników pomieszczeń. Zimą praca klimatyzatora sprowadza się do podgrzewania powietrza.

Klimatyzacji nie należy mylić z wentylacją. Klimatyzacja może stanowić wraz z wentylacją jeden wspólny układ, który nie tylko wymienia powietrze w budynku, ale także utrzymuje parametry powietrza na oczekiwanym przez użytkowników poziomie.

Wybór klimatyzacji

>
wybor-klimatyzacji

Montaż klimatyzacji

>
montaz-klimatyzacji

FAQ

>
Infolinia
85 743-74-65
Jeżeli mają Państwo komentarze, uwagi lub pytania, zapraszamy do skorzystania z naszej infolinii
Kontakt

KLIMART s.c.
ul. Warsztatowa 1D
15-637 Białystok

www.klimart.com.pl

Tel.: (85) 743-74-65
Fax: (85) 743-28-27

klimart@klimart.com.pl

Numery wewnętrzne:
Dział Handlowy - 1, 4
Serwis - 2
Księgowość - 3