85 743-74-65

Ogrzewanie dla domu

Ogrzewanie dla domuOgrzewanie dla domu

Wyjaśnijmy parę sprawach zasadniczych…
Jeżeli jesteście Państwo na naszych stronach to znaczy, że interesują was nowoczesne rozwiązania grzewcze i dlatego na nie głównie zwrócimy uwagę.

Na początek wyprostujmy parę spraw – ze względów na koszt eksploatacyjny cały czas niedoścignione są archaiczne źródła ciepła oparte o paliwa stałe, węgiel, ekogroszek itp. Oczywiste minusy tych rozwiązań powodują, że dla znacznej większości użytkowników nie są żadną alternatywą.

wegiel-kamienny
Kotły zasilane gazem z sieci są również bardzo atrakcyjnym urządzeniem produkującym ciepło, zarówno uwzględniając koszty inwestycyjne jak i eksploatacyjne. Szczególnie, że są dostępne już w ofercie rozwiązania hybrydowe, w jednym urządzeniu mamy kocioł gazowy i pompę ciepła. Jednak trzeba podkreślić, że pompy ciepła powietrze-woda w swojej sprawności wyprzedziły już klasyczne kotły gazowe, cały czas jednak jest to wyższy koszt zakupu urządzenia.

Pompy ciepła powietrze-woda są pod względem kosztów eksploatacyjnych porównywalne z kotłami gazowymi (medium z sieci), zdecydowanie zaś górują nad rozwiązaniami opartymi na gazie skroplonym w butlach czy oleju opałowym.

Sumując, jeżeli nie interesuje Państwa zabawa w paliwa stałe, a chcecie Państwo mieć rozwiązanie nowocześniejsze niż kocioł z na gaz sieciowy to zapraszamy to przeanalizowania naszej oferty. Jeżeli zaś nie macie Państwo dostępu do gazu sieciowego to sprawa jest już absolutnie prosta – jedynym sensownym rozwiązaniem jest pompa ciepła.

Jeżeli pompy ciepła to jakie ?
Generalnie pompy ciepła dzielimy w zależności od typu tzw. dolnego źródła, czyli skąd pompa pobiera ciepło. I najpopularniejsze są pompy z wymiennikami gruntowymi i pompy typu powietrze woda. W tych pierwszych mamy cały rok tą samą temperaturę dolnego źródła (czyli około 3ºC), kiedy zaś ciepło pobieramy z powietrza, wszystko zależne jest od temperatury zewnętrznej. Oczywiście im cieplej tym łatwiej i taniej jest budynek ogrzać, ale zwracamy uwagę, że posiadamy w ofercie urządzenia, które bez straty wydajności i bez włączania grzałek pracują w temperaturze – 15ºC ! Oczywiście pompy ciepła powietrze-woda radzą sobie i w ekstremalnych mrozach, mamy zapewnioną bezawaryjną dostawę ciepła nawet przy -30ºC, ale w tego typu przypadkach pełną parą działają grzałki elektryczne.

Co więc wybrać, pewne dolne źródło przy wymiennikach gruntowych, czy zmienne w przypadku pomp powietrznych? Dziś chyba nie ma już wątpliwości – w rynek pomp ciepła bardzo aktywnie weszli producenci urządzeń klimatyzacyjnych (bo pompa powietrzna działa na zasadzie klimatyzatora, tylko obieg jest odwrócony) i wywindowali energooszczędność, niezawodność i nowoczesność rozwiązań na poziomy wcześniej nieosiągalne. Tradycyjne firmy kojarzone z ogrzewaniem są daleko z tyłu (oczywiście do czasu), ale dziś poziom gwarantujący jakość urządzenia to marki znane z klimatyzacji: Daikin, Panasonic, Samsung, Mitsubishi, Fujitsu.
Wymienniki gruntowe i pompy je wykorzystujące to znaczny koszt inwestycyjny, który jest dużo większy niż w przypadku pomp powietrze-woda. Koszty eksploatacyjne zaś są porównywalne. Wybór więc jest prosty.

Ciepło słoneczne ?
Kolektory słoneczne są bardzo dobrym uzupełnieniem medium głównego, szczególnie kiedy mamy na celu przygotowanie wody użytkowej. W okresach dużego nasłonecznienia przejmują całkowicie to zadanie. Kolektory można zgrabnie wprowadzić w kompleksową instalację grzewczą pracującą na jednym zbiorniku i jednej automatyce. Czasami problemem może być brak odbioru ciepła i narażenie na uszkodzenie typowego nośnika ciepła (glikolu), ale tu też mamy już nowatorskie rozwiązania, gdzie ten problem jest rozwiązany (nośnikiem jest wyłącznie woda)
Trzeba jednak podkreślić, że kolektory słoneczne to koszt inwestycyjny, który zwraca się po wielu latach. Dlatego szczególne uzasadnienie mają inwestycje wspomagane różnego rodzaju dotacjami.

kolektor-sloneczny-watt

Instalacja i odbiorniki ciepła

Pompy ciepła pracują najefektywniej i najoszczędniej, kiedy produkują wodę w przedziale temperaturowym 30-40ºC. Czyli dokładnie tyle ile potrzebuje klasyczne ogrzewanie podłogowe i to jest główny system grzewczy dla budynków obsługiwanych przez pompy. Oczywiście można stosować również grzejniki klasyczne, tyle że gabarytowo będą wtedy dwukrotnie większe od tych standardowych.  Natomiast bardzo dobrym rozwiązaniem są klimakonwektory, czyli grzejniki wyposażone w wentylator nawiewny, mamy wtedy ogrzewanie nadmuchowe, bardzo skuteczne i szybkie. I nie zajmujące połowy ściany.

 

Ogrzewanie i klimatyzacja w jednym ?

Jeżeli odwrócimy obieg czynnika w pompie ciepła powietrze-woda urządzenie zaczyna nam produkować zamiast wody ciepłej – zimną. Latem można to zastosować do klimatyzowania pomieszczeń, warunkiem kluczowym jest jednak zamontowanie klimakonwektorów.  Takie układy działają bardzo sprawnie, chłodzenie nie ingeruje w cykl przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Wykorzystanie układu pompy ciepła jako urządzenia chłodzącego to znacząca przewaga nad tradycyjnymi instalacjami gazowymi i trzeba ten aspekt rozpatrywać przy analizie faktycznych kosztów i korzyści z  różnych rozwiązań.

 

Jak to wszystko dobrać, na co się zdecydować ?

Ogólne informacje są tylko początkiem. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani nowoczesnym systemem grzewczym dla swojego domu zapraszamy do kontaktu z nami. Ogrzewanie w naszych warunkach temperaturowych to kluczowa sprawa, dlatego jesteśmy w stanie zapewnić państwu kompleksową usługę, od doboru, szczegółowego projektu, dostawie, montażu całej instalacji i urządzeń, na serwisie skończywszy.

Montaż ogrzewania

>
montaz-ogrzewania1

Wybór ogrzewania

>
wybor-ogrzewania

FAQ

>
Infolinia
85 743-74-65
Jeżeli mają Państwo komentarze, uwagi lub pytania, zapraszamy do skorzystania z naszej infolinii
Kontakt

KLIMART s.c.
ul. Warsztatowa 1D
15-637 Białystok

www.klimart.com.pl

Tel.: (85) 743-74-65
Fax: (85) 743-28-27

klimart@klimart.com.pl

Numery wewnętrzne:
Dział Handlowy - 1, 4
Serwis - 2
Księgowość - 3